BARDO

Niewielkie Bardo położone jest 10 km na północ od Kłodzka, w sercu malowniczych Gór Bardzkich. Nazywane jest Miastem Cudów, w którym – jak głoszą podania – miały miejsce wyjątkowe wydarzenia, takie jak choćby objawienie Matki Boskiej. Niemniej jednak miasteczko to przyciąga nie tylko pielgrzymów, ale również turystów podziwiających przepiękne widoki, jak i rowerzystów, którzy mają tu do dyspozycji kilka tras rowerowych, malowniczo położonych pośród łąk, lasów i wzniesień.

Kalwaria

Bardzka Góra – Kalwaria to miejsce okryte wieloma tajemnicami. Według podań, na początku XV w. ukazała się tutaj Matka Boża Płacząca. Do dziś pozostał tylko odtworzony odcisk stopy Matki Boskiej, który umiejscowiony jest za Kaplicą, na szczycie góry. Stacje drogi krzyżowej oraz kapliczki są ulokowane wzdłuż niebieskiego szlaku, który wiedze z podnóża góry, aż na jej szczyt. Natomiast w połowie drogi na szczyt, znajduje się Źródło Maryi. Uważa się, że pochodząca z niego woda posiada właściwości uzdrawiające.

Most kamienny

Kamienny most na Nysie Kłodzkiej to wizytówka Barda. Dawniej przebiegał tędy główny szlak komunikacyjny, który łączył Dolny Śląsk z Pragą oraz Wiedniem. Most był wielokrotnie przebudowywany. Po tym, gdy hitlerowcy wysadzili buowlę w powietrze, most odbudowano w gotyckim stylu.

Obryw Bardzki – punkt widokowy

Największe osuwisko zbocza górskiego w Sudetach, pozwala rozkoszować się przepięknym widokiem na miasteczko, Przełom Bardzki oraz góry. Punkt widokowy poznamy po białym krzyżu znajdującym się ok. 390 m n.p.m.

Przełom Bardzki – spływ kajakowy

Jeden z największych przełomów na Nysie Kłodzkiej. Doskonałym pomysłem na spędzenie czasu wolnego na łonie natury jest spływ kajakowy lub spływ pontonem. Trasa spływu ma długość 15 km i przebiega wśród porastającej brzegi roślinności oraz w towarzystwie różnych gatunków ptactwa wodnego.

Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny

Najcenniejszy zabytek Barda, czyli najstarsza na Dolnym Śląsku rzeźba romańska tzw. Madonny Tronującej, znajduje się w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Bardzie. Bazylika ta uznawana jest za jedną z najpiękniejszych świątyń barokowych na Dolnym Śląsku.

Wzgórze Różańcowe

Łatwa i krótka trasa turystyczna o nazwie Wzgórze Różańcowe, prowadzi wzdłuż 14 kaplic służącym odprawianiu modlitwy różańcowej. Każda kaplica została wybudowana w innym stylu architektonicznym. Można podziwiać tu m.in. średniowieczny zamek z kamienia czy mauretańską twierdzę. Wyjątkowy, nieco bajkowy styl kaplic, pięknie prezentuje się na tle gęstych lasów.

Ruiny średniowiecznego zamku

W 1861 r. na zboczu Kalwarii odkryto średniowieczne ruiny zamku, który dawniej pełnił funkcje obserwacyjno-obronne. Budowla obejmowała podzamcze oraz zamek właściwy, czyli strażnicę z masywną wieżą o średnicy ok. 10 m. Zamek otaczał kamienny mur oraz strome zbocza. Obecnie zachowały się fragmenty przyziemia oraz fundamenty.