KŁODZKO

Jedno z najpiękniejszych miast Dolnego Śląska z ponad tysiącletnią historią. Dawniej Kłodzko stanowiło osadę targową, gdzie można było skorzystać z usług rzemieślników oraz nawiązać transakcję z kupcami. Jednocześnie miejscowość ta cieszyła się dużą popularnością wśród artystów, a także była istotnym ośrodkiem religijnym. Kłodzko zachowało swój pierwotny układ miasta średniowiecznego. Wyjątkowa architektura oraz bliskość gór i lasów sprawiają, że jest to miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia.

Most Gotycki w Kłodzku

Przywodzący na myśl most Karola w Pradze, gotycki most św. Jana, nazywany także mostem Wita Stwosza, stanowi jedną z głównych i najładniejszych atrakcji Kłodzka. Budowla, która powstała w XIII w. łączy Wyspę Piasek ze starówką. Most ma ok. 52 m długości oraz ok. 4 m szerokości. Jest bogato zdobiony rzeźbami przedstawiającymi świętych. Barokowe figury zostały ufundowane w głównej mierze przez bogatych mieszczan.

Twierdza Kłodzko

Wzgórze na którym znajduje się Twierdza, umożliwiało naszym przodkom skuteczne prowadzenie obrony. Pierwsze zapiski dotyczące istnienia w tym miejscu grodu, są datowane na koniec X w. Po zakończeniu pierwszej wojny światowej, twierdza przeszła do rąk Prusaków, którzy znacznie ją rozbudowali. Natomiast jeszcze w późniejszych latach, budynek stanowił więzienie m.in. dla uczestników powstania styczniowego. Obecnie jest to jedna z najbardziej znaczących atrakcji Kłodzka. Chętni mogą także zwiedzać jej podziemne korytarze.

Stare miasto z ratuszem

Kłodzki Rynek stanowi najstarszą część miasta. Powstanie rynku datowane jest na okres między 1253 r., a 1274 r.  Jego charakterystyczną cechą jest dość duży spadek terenu w niektórych miejscach. Znajduje się tutaj miejska studnia z fontanną, pręgierz czy późnobarokowa kolumna maryjna. Jednak główną atrakcją rynku jest neorenesansowy ratusz, który znajdziemy w głównej części placu Bolesława Chrobrego. Cała budowla została ozdobiona wieloma detalami architektonicznymi. Na jej szczycie znajduje się średniowieczna wieża z renesansową galerię.

Podziemna trasa turystyczna

Możliwość zwiedzania podziemnych korytarzy miasta stanowi nie lada atrakcję dla osób poszukujących nowych wrażeń. Długość podziemnej trasy turystycznej wynosi ok. 600 m. Została otwarta w 1976 r. Na trasie powstały ekspozycje, które ukazują historię Kłodzka oraz codzienne życie jego dawnych mieszkańców. Wejście do podziemia znajduje się obok Twierdzy Kłodzkiej.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Ten imponujący zabytek sakralny powstał ok. 600 lat temu. Wnętrze kościoła zostało zachowane w gotyckim stylu. Dawniej świątynię otaczał mur cmentarny po którym pozostała Czarna Brama. Wewnątrz kościoła znajdują się bogato zdobione ołtarze, ambony, a także piękne malowidła ścienne. Obiekt ten jest jednym z najważniejszych i najładniejszych świątyń Ziemi Kłodzkiej.

Muzeum Ziemi Kłodzkiej

Osoby szczególnie zainteresowane historią, mogą wybrać się do Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Znajdują się tutaj liczne eksponaty związane z historią regionu, a także jego kulturą, jak i sztuką czy geologią. Muzeum znajduje się w barokowym budynku, który dawniej stanowił konwikt jezuicki, czyli internat dla uczniów kolegium jezuickiego.