Trasy rowerowe w pobliżu Lasówki

Zbliża się cieplejszy sezon, a w związku z tym warto odkurzyć swój rower i zaplanować trasy do odwiedzenia na najbliższy czas. W Polsce jest wiele obszarów z malowniczymi widokami, ale żadne z nie robi takiego wrażenia jak te, które znajdują się w pobliżu obszaru Lasówki.   Mamy do zaprezentowania dla Państwa dwie wyjątkowe trasy, Lasówka-Bystrzyca Kłodzka i okolice Polanicy Zdrój. Zapewniają niezapomniane doświadczenia dla miłośników przyrody, entuzjastów historii oraz wszystkich, którzy pragną aktywnie spędzić czas na dwóch kółkach. Zanurzmy się razem w to niezwykłe podróżnicze doświadczenie!

Odkryj urok trasy rowerowej Lasówka-Bystrzyca Kłodzka

Trasa o długości około 40 km, prowadzi w większości przez obszar górzysty oraz tereny lasów. Nie ma co się obawiać o zabłądzenia na drodze, wszystko jest widocznie oznakowane oraz w sezonie ta trasa jest odwiedzana przez dużą ilość turystów. Nachylenie trasy jest średnie, więc nie obejdzie się bez wjeżdżania pod górkę przez dłuższy czas w niektórych fragmentach drogi.

trasa rowerowa niedaleko lasówki

Lasówka rozpoczęcie przygody rowerowej

Rowerowa przygoda zaczyna się w malowniczej Lasówce, nieopodal Birkut – Szkoły Przetrwania. Już na starcie czeka na nas niezwykłe doświadczenie, gdyż trzymając się wyznaczonej trasy, mamy okazję odkrywać uroki lasów i pagórkowatego terenu. Trasa, mająca swój początek w otoczeniu przyrody, prowadzi nas ku kolejnym fascynującym miejscom.

Wiaty nad Wodospadem Młoty

Po kilku kilometrach pedałowania docieramy do wiat nad Wodospadem Młoty. To magiczne miejsce oferuje nie tylko piękny widok na szum wodospadu, ale również stanowi doskonały punkt odpoczynku. Otoczony zielenią lasów, spot można zacząć od chwil relaksu pod dźwięk wody, delektując się jednocześnie otaczającym krajobrazem. Tutaj również jest punkt największego nachylenia pod jaki będziemy musieli wjechać, jak pokonać ten moment to później już jest tylko łatwiej.

Schronisko PTTK Jagodna

Kolejny etap trasy przynosi nam możliwość odwiedzenia Schroniska PTTK Jagodna. To idealne miejsce dla miłośników przyrody i jednocześnie doskonały punkt, aby zaspokoić głód czy pragnienie. Schronisko oferuje nie tylko wyśmienite dania regionalnej kuchni, ale także zaskakujący widok na okolicę, który zapiera dech w piersiach.

Przechwytywanie

Stacja Ładowania Rowerów Elektrycznych

Podczas pedałowania nieopodal Jagodnej, natrafiamy na Stację Ładowania Rowerów Elektrycznych. Jeżeli jesteście szczęściarzami posiadającymi rower elektryczny to idealne miejsce, żeby odpocząć i naładować rower do pełna. Na miejscu jest dostępnych parę stacji ładujących więc nawet w sezonie nie powinno być problemu z kolejkami do ładowania sprzętu.

Wieża Widokowa na Jagodnej

Kolejnym niezwykłym miejscem na trasie jest Wieża Widokowa na Jagodnej. Wspinając się na szczyt, nagradzani jesteśmy spektakularnym widokiem na okolicę. Roztaczający się pejzaż gór, lasów i pól sprawia, że trud wspinaczki staje się zapomniany w obliczu zdumiewającej panoramy, która przenosi nas w zupełnie inny świat.

Dwór Elizy

Kontynuując naszą podróż, docieramy do Dworu Elizy. To miejsce pełne historii i tradycji, które przenosi nas w czasy dawnej arystokracji. Odkrywając zakamarki dworu, można poczuć niepowtarzalną atmosferę minionych epok, co czyni trasę rowerową nie tylko aktywnym wypoczynkiem, ale również lekcją historii.

Przechwytywanie

Park Zdrojowy w Długopolu Zdroju

Następny punkt trasy to Park Zdrojowy w Długopolu Zdroju. To miejsce emanuje spokojem i harmonią, co sprawia, że jest idealnym przerywnikiem w intensywnej podróży rowerowej. Możemy tutaj zatrzymać się na chwilę, podziwiając kolorowe pejzaże kwiatowe i cieszyć się łagodnym szumem fontanny, odprężając zarówno ciało, jak i umysł.

Dom Zdrojowy

W dalszej części trasy napotykamy na Dom Zdrojowy, będący świadectwem bogatej historii tego regionu. To miejsce nie tylko kusi swoim urokiem architektonicznym, ale również może posłużyć jako punkt odpoczynku i regeneracji sił. Odkrywając zakamarki Domu Zdrojowego, zanurzamy się w atmosferę uzdrowiskowego wypoczynku.

Kościół Św. Jerzego

Mamy okazję zjeżdżając delikatnie z trasy zatrzymać się przy Kościele Św. Jerzego. Zbudowany w 1793 roku dalej potrafi wzbudzić podziw swoim urokiem architektonicznym. Niedaleko kościoła jest polana na, której można zrobić sobie chwile przerwy.

Kościół Św. Jana Nepomucena

Zbudowany w 1833 roku Kościół Św. Jana Nepomucena jest kolejnym sakralnym punktem na naszej trasie. To arcydzieło architektoniczne wzbudza zachwyt nie tylko swoją fasadą, ale również bogactwem detali wewnątrz. Warto wejść i zobaczyć kościół z bliska ze względu na szczególny urok miejsca.

Brama Wodna

Podążając dalej, docieramy do Białej Bramy, nazywanej również Brama Wodną. To symboliczne wejście do Starego Miasta w Bystrzycy Kłodzkiej. Przekraczając tę granicę, przenosimy się w czasy, gdy mury miejskie strzegły bezpieczeństwa i historii tego urokliwego miasta.

Przechwytywanie

Stare Miasto w Bystrzycy Kłodzkiej

Ostatnim, ale nie mniej ważnym punktem trasy jest Stare Miasto w Bystrzycy Kłodzkiej. To miejsce przesiąknięte historią i tradycją, które kusi swoim urokiem architektonicznym. Przechadzając się wśród zabytkowych kamienic i malowniczych uliczek, możemy przenieść się do innej epoki, zatracając się w pięknie tego historycznego miasta.


Trasa rowerowa Lasówka-Bystrzyca Kłodzka to nie tylko podróż przez malownicze krajobrazy i piękno przyrody, ale także sentymentalna podróż przez historię i kulturę tego regionu. Każdy punkt trasy skrywa coś wyjątkowego, co sprawia, że podróż staje się niezapomnianym przeżyciem. Jeżeli chcecie zobaczyć szczegółowy opis trasy zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki tras rowerowych Dolny Śląsk Rowerem, gdzie jest widoczny fragment trasy od Domku Myśliwskiego do Starego Miasta w Bystrzycy Kłodzkiej.

Trasa z Lasówki dookoła Polanicy Zdrój

Trasa nie tak pełna w atrakcje i punkty, jednak jest równie malownicza i wyciszająca. Przygoda rowerowa  prowadząca z dookoła Polanicy to wyjątkowe wyzwanie dla miłośników górskich eskapad. Głównie trasa skupia się na zwiedzaniu pobliskich rejonów Polanicy, jednak nie bójmy się, że jest to trasa typowo miejska, nawet wręcz przeciwnie prowadzi przez dużą część swojego trwania po lasach i terenach górskich. 

 

Trasa ma w okolicach 32 km długości co sprawia że jest idealnym wyborem na kilkugodzinny wyjazd. Jest określana średnim poziomem trudności, jednak mimo małej ilości podwyższeń na drodzę, czasem zdarzająsię fragmenty z większym nachyleniem ale jest ich relatywnie mało.

Przechwytywanie

Lasówka - Fort Fryderyka

Rozpoczynając w Lasówce kierujemy się w stronę trasy narciarstwa biegowego i trzymając się  obranego kierunku dojeżdżamy aż do Fortu Fryderyka. Świetnie miejsce na odpoczynek  i zwiedzanie zabytku zbudowanego w roku 1795 z rozkazu Prusa Fryderyka Wilhelma II. Fort nie jest ogromny przez co robi to z niego idealne miejsce jako krótki przystanek w dalszej drodze. 

Pokrzywno

Dalsza część trasy prowadzi w większości z górki w stronę Pokrzywna. Mała miejscowość bez żadnych większych atrakcji, jednak potrafi zachwycić swoim urokiem i panującym tam spokojem. W większości ten fragment wycieczki jest okazją do odpoczęcia ze względu na jazdę z górki, a nie pod nią.

Trasa Polanica

Od tego momentu cały czas trzymamy się trasy Polanica Zdrój. Bardzo spokojny fragment, prowadzący głównie przez rejony podmiejskie jednak z rzadką zabudową. Trasa w większości jest z górki. tak jedziemy aż do Polacy Zdrój. Tam przejeżdżając przez samo centrum miasta mamy okazję do odwiedzenia regionalnych restauracji oraz parków zdrojowych z których słynie to miasto.

Wyjazd z Polanic-Zdrój

Wracamy w rejony Leśne, do których będzie prowadzić nas ulica Stefana Okrzei. Jest to ostatni moment na skorzystanie z usług pobliskich sklepów oraz uzupełnienia zapasów na resztę podróży.

Droga do Pokletnicy

Trasa będzie prowadzić nas w większości przez tereny leśne oraz górzyste z barkiem lub bardzo minimalnym wpływem architektonicznym na okolice przez człowieka. Idealne miejsce na wyciszenie oraz zaznanie chwili spokoju. Będzie to na pewno najdłuższy, ale jednak najciekawszy odcinek trasy. Nachylenie tutaj pod jakie będziemy musieli podjechać jest największe, ale widok z okolic Pokletnicy rekompensuje cały wysiłek włożony w dojechanie do punktu widokowego.

 

Trasa na pewno z mniejszym natężeniem atrakcji i skierowana głównie do osób nastawionych na jazdę rowerem bez zatrzymywaniu się w wielu punktach na zwiedzanie. Mimo wszystko nie można odebrać jej niesamowitych widoków oraz niesamowitej atmosfery odwiedzanych lasów. Trasę szczegółowo można zobaczyć tutaj.

Podsumowanie

Podczas tych dwóch rowerowych wypraw na Dolnym Śląsku odkryliśmy nie tylko urokliwe krajobrazy i ułamki historii, ale również połączyliśmy aktywność fizyczną z odwiedzeniem bogactwa kulturowego regionu, dwie pieczenie na jednym ogniu! Trasa Lasówka-Bystrzyca Kłodzka zabiera nas w podróż sentymentalną przez dziedzictwo Dolnego Śląska, oferując widoki, które zapadają w pamięć. Z kolei trasa z Lasówki dookoła Polanicy Zdrój ukazuje, że nawet mniej znane obszary mogą kryć w sobie niezwykłe piękno.

 

Obydwie trasy stanowią doskonały sposób na oderwanie się od codzienności i zapraszają do odkrywania sekretów tego malowniczego regionu. Bez względu na to, czy jesteśmy miłośnikami górskich wędrówek, czy bardziej klimatycznych spacerów, Dolny Śląsk ma coś do zaoferowania dla każdego. Wsiądźmy zatem na rowery i ruszajmy w podróż pełną niespodzianek, które tylko Dolny Śląsk potrafi nam dostarczyć!


Jeżeli pragniesz przedłużyć swoją przygodę w Lasówce, zachęcamy do zapoznania się z ofertą domków całosezonowych All-Season. Po intensywnym dniu odkrywania uroków rowerowej trasy, zasługujesz na komfortowe miejsce do odpoczynku. Domki All-Season to idealne połączenie nowoczesności, funkcjonalności i bliskości z naturą.

Scroll to Top